Facebook

Twitter

کپی رایت 2017 تمام حقوق
برای سایت ترجمه فوری محفوظ است.

9:00 - 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

000000

خارج از دسترس هستیم

اینستاگرام

فیسبوک

جستجو
فهرست
 

نکات مهم در استفاده از تکنیک وام گیری (Borrowing) در ترجمه

ترجمه فوری > مقالات ترجمه  > نکات مهم در استفاده از تکنیک وام گیری (Borrowing) در ترجمه

نکات مهم در استفاده از تکنیک وام گیری (Borrowing) در ترجمه

یکی از مهمترین ویژگی های یک مترجم خوب این است که بداند در مواجه با هر متن خارجی، از چه تکنیک هایی باید استفاده کند تا ترجمه متن ایده ال و همه پسند شود. تکنیک وام گیری، یکی از رایج ترین تکنیک های ترجمه مستقیم متن است که به مترجم اجازه می دهد کلماتی که به صورت عامه، به عنوان عاریه ای شناخته شده است را به همان فرم و بدون ترجمه، در متن به کار ببرد. اما این بدان معنا نیست که دست مترجم باز باشد و بتواند به صورت سلیقه ای عمل کند بلکه برای استفاده از این تکنیک، باید به چند نکته توجه داشت:

۱-    شما کلماتی را می توانید به صورت عاریه ای و یا به صورت قرض گرفتن به کار ببرید که در فرهنگ زبان مقصد و در میان جامعه علمی، این کلمه به صورت عاریه ای به کرات به کار بره شده باشد و به عبارت دیگر، رایج باشد.

۲-    کلماتی از زبان مقصد، که کاربرد ان ها از نظر اوایی مشکل است و یا ساختار پیچیده دارد، نمی توانند به عنوان کلمات عاریه ای به کار روند در این حالت حتی اگر ترجمه این کلمات پیچیده می شود، به مراتب راحت تر از زمانی است که خود کلمه از زبان مقصد، در تکنیک وام گیری به کار رود.

۳-    توجه داشته باشید که تکنیک وام گیری بیشتر مختص زبان هایی است که پر کاربردتر بوده و در میان جوامع انسانی پر کاربردتر هستند برای مثال این تکنیک در زبان انگلیسی بسیار پر کاربرد است زیرا یک زبان بین المللی است که افراد تمام دنیا با ان اشنایی دارند در نتیجه اگر کلمه ای در ان به عاریه گرفته شود، اکثر افراد دنیا متوجه معنای ان خواهند شد ولی برای مثال زبان چینی چون جهانی نیست لذا اشنایی با کلمات ان بسیار محدود است به همین دلیل تکنیک وام گیری در ان زیاد به کار نمی رود.

۴-    یک مترجم باید توجه داشته باشد که این تکنیک را زیاد در متن ترجمه شده استفاده نکند زیرا در این صورت متن زیبایی خود را از دست داده و کیفیت ان پایین می اید. حتی خواننده دچار سردرگمی می شود و در ان قسمت از متن که کلمات عاریه ای زیاد به کار برده شده است، خواننده درست متوجه مفهوم نشده و ارتباط بین این قسمت و قسمت های قبل در ذهن خواننده جدا می شود.

حتما بخوانید :

نکات مهم در استفاده از تکنیک وام گیری (Borrowing) در ترجمه
  • نکات مهم در استفاده از تکنیک وام گیری (Borrowing) در ترجمه
5

خلاصه

نکات مهم در استفاده از تکنیک وام گیری (Borrowing) در ترجمه !!! تکنیک وام گیری، یکی از رایج ترین تکنیک های ترجمه مستقیم متن است

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

1 × 3 =