Facebook

Twitter

کپی رایت 2017 تمام حقوق
برای سایت ترجمه فوری محفوظ است.

9:00 - 19:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

000000

خارج از دسترس هستیم

اینستاگرام

فیسبوک

جستجو
فهرست
 

بررسی نقش ترجمه در ارتباط بین جوامع

ترجمه فوری > مقالات ترجمه  > بررسی نقش ترجمه در ارتباط بین جوامع

بررسی نقش ترجمه در ارتباط بین جوامع

در مبحث ترجمه، ما باید جوانب مختلف را در نظر بگیریم. برخی از افراد گمان می کنند که ترجمه فقط به معنی تبدیل زبان مبدا به مقصد است در صورتی که این فقط جز کوچکی از نقش ترجمه است. ما از دو منظر این موضوع را بررسی می کنیم:

۱-    نقش ترجمه در ارتباط بین انسان ها و تکنولوژی

مهمترین فاکتور در گسترش ارتباطات میان انسان ها و پیشرفت تکنولوژی، ترجمه است. این اهیمت را با یک مثال توضیح می دهیم. فرض کنید که یه پیشرفت بزرگ در گوشی های همراه رخ می دهد حال زمانی که این گوشی ها به نقاط دیگر دنیا ارسال می شود، در صورتی می توانند با آخرین تکنولوژی های ان آشنا شوند که کاتالوگ مربوط به آن را بخوانند. مسلما این کاتالوگ به زبان بین المللی نوشته شده است و در هر کشور باید به زبان آن کشور ترجمه شود. این تنها یک مثال ساده از نقش ترجمه در ارتباط بین انسان ها و تکنولوژی است. در کل می توان این گونه بیان نمود که ترجمه، یک پل میان انسان و دسترسی به به روز ترین تکنولوژی ها است.

۲-   نقش ترجمه در پیشرفت دانش

این جنبه از نقش ترجمه، به بحث علمی کشورها مرتبط می شود. محققان در هر نقطه از دنیا باید از آخرین یافته های علمی آگاهی داشته باشند تا بتوانند قوای علمی خود را تقویت کنند اهمیت این موضوع در این است که:

  • داشتن قوای علمی، سبب ارائه پروژه های تحقیقاتی با کیفیت می شود که می تواند به پیشرفت علمی کشور کمک کند.
  • زمانی که اساتید از آخرین یافته های علمی تحقیقاتی دنیا با خبر باشند، می توانند آن ها را به دانشجویان خود انتقال دهند در نتیجه از این منظر نیز در پیشرفت علمی کشور نقش دارند.

حال برای دستیابی به آخرین یافته های علمی دنیا، مقالات به زبان بین الملل نگارش می شوند تا افراد به راحتی بتوانند آن ها را ترجمه کنند. در این زمینه، ترمینولوژی، اهمیت زیادی دارد. این علم، به مطالعه واژه ها و اصطلاحات تخصصی می پردازد و یک مترجم نه تنها باید به زبان مبدا تسلط داشته باشد بلکه باید به این علم نیز تسلط کافی داشته باشد.

از آنجایی که ترمینولوژی اهیمت زیاید دارد، لذا از همین جا است که تفاوت بین مترجم های متون عمومی و تخصصی آشکار می شود و به همین دلیل است که توصیه می شود برای ترجمه هر متن تخصصی باید مترجم متخصص آن علم بکار گرفته شود.

حتما بخوانید :

بررسی نقش ترجمه در ارتباط بین جوامع
  • بررسی نقش ترجمه در ارتباط بین جوامع
5

خلاصه

بررسی نقش ترجمه در ارتباط بین جوامع !!! از آنجایی که ترمینولوژی اهیمت زیاید دارد، لذا از همین جا است که تفاوت بین مترجم های متون عمومی و تخصصی آشکار می شود

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

18 + 8 =